"Mi gradimo viziju za našu novu državu, viziju o (njenoj) evroatlantskoj buducnosti. Mi radimo da Kosovo bude zemlja članica Evropske unije u permanentnom prijateljstvu s Sjedinjenim Američkim Državama", kazala je ona.
Jahjaga tvrdi da se Kosovo pridržava politike dobrosusedstva i da poštuje integritet i suverenitet svih drugih država.
Govoreci na svečanosti, premijer Hašim Tači je istakao da je nezavisnost Kosova bila "san mnogih ranijih generacija i da je ovaj san danas postao realnost koju je priznalo više od polovine zemalja članica UN".
"Naša vizija je da u skoroj budućnosti postanemo članica NATO", rekao je Tači i dodao da je Kosovo na pravom putu u pravcu uključenja u EU.
U 15 časova je sednica Skupštine Kosova na kojoj će govoriti Jahjaga, Tači i predsednik parlamenta Jakup Krasnići.
Koncert najpoznatijih solista i muzičkih grupa Kosova počeće u 20 sati na trgu Majke Tereze, a potom će vatromet označiti kraj manifestacija povodom pet godina od proglašenja nezavisnosti Kosova.
Obeležavanje godišnjice nezavisnosti Kosova počelo je u petak izdavanjem svečane poštanske marke, a najviši zvaničnici Kosova u subotu su položili cveće na spomen groblja pripadnika bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i na grob prvog predsednika Kosova Ibrahima Rugove.
U Deklaraciji o nezavisnosti koju je 17. februara 2008. aklamacijom usvojila Skupština Kosova, navedeno je da će nezavisno Kosovo biti "posvećeno miru i stabilnosti", a da će kosovska država biti "formirana na osnovu plana Martija Ahtisarija".
"Kosovo je demokratsko, laičko i multietničko društvo" koje će prihvatiti "međunarodno civilno i vojno prisustvo". "Nezavisnošću, Kosovo preuzima međunarodne obaveze, obezbeđuje sigurnost granica sa susednim zemljama i odriče se nasilja kao načina za rešavanje nesuglasica", piše, pored ostalog, u tom dokumentu.
Dan kasnije Kosovo je priznalo osam zemalja, prvi je bio Avganistan, zatim SAD, Francuska, Albanija, Turska, Velika Britanija, Australija i Senegal.
U proteklih pet godina Kosovo je priznalo oko 90 država, među kojima su zemlje regiona, osim BiH, i 22 zemlje članice EU. Danas im se pridružio i Egipat. To su danas na zajedničkoj konferenciji za medije saopštili premijer Kosova Hašim Tači i pomoćnica predsednika Egipta za politička pitanja, Pakinam Hasan Halil El Šarkavi.
BEOGRAD: ZA HILJADU ŽRTAVA OSUĐENO SAMO DVOJE
U Beogradu je naravno, potpuno drugačije raspoloženje…Kancelarija za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije ocenila je danas da tamo vlada "aparthejd" za Srbe koji su obespravljeni i koji su stalna i nezaštićena meta napada.
"Na takozvanom nezavisnom Kosovu nije uspostavljena država, već aparthejd, u kome su za 1.004 srpske žrtve osuđena dva počinioca. Pozivamo međunarodnu zajednicu da prihvati realnost, a realnost je da bez istovetnog odnosa prema svima koji žive na Kosovu i Metohiji i bez osude svih zločina i počinilaca, ne može biti pomirenja i napretka", piše u saopštenja Kancelarije Vlade Srbije.
"Srbija nije i nikada neće priznati nezavisnot Kosova", piše u tekstu i dodaje se da "ništa što je nastalo na nepravdi, ne može vladati po pravu i pravdi".
"Od 17. februara 2008. godine, kada je mimo volje Saveta bezbednosti (UN) i bez obzira na potpuno odbijanje svih Srba na Kosovu i Metohiji, proglašena takozvana nezavisnost, pa do danas, desilo se 1.015 napada na Srbe", ukazuje se u saopštenju Kancelarije.
Kako se navodi, vatreno oružje je 51 put upotrebljeno protiv Srba, 11 puta su podmetnute eksplozivne naprave, 15 puta bačene ručne bombe I "molotovljevi kokteli", 25 puta su napadnuti verski objekti, oskrnavljeno je 201 pravoslavno groblje i 197 nadgrobnih spomenika je uništeno.
Deset puta su napadnuti kulturno-istorijski objekti, 135 srpskih kuća kamenovano, 48 puta na srpsku imovinu podmetani požari, 106 srpskih kuća opljačkano, zapaljeno 13 suma u vlasništvu Srba, napadnut je manastir pod zaštitom UNESKO Visoki Dečani i nije poznat tačan broj ukradene stoke, automobila, poljoprivrednih mašina.
"Četvoro Srba je ubijeno, 254 je lakše i teže povređeno, na srpsko stanovništvo je godišnje prosečno vršeno 203 napada, po jedan na svaka dva dana", piše u saopštenju.
Ocenjuje se da na Kosovu nema evropskih standarda za Srbe, a privatizacija se sprovodi isključivo u korist Albanaca, dok 40.000 srpskih zahteva za povraćaj imovine i nakandu štete "uzalud čeka na odgovor".
(MONDO/agencije, foto: Beta/AP)
0 коментара:
Постави коментар
Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.
Click to see the code!
To insert emoticon you must added at least one space before the code.