Grobnica kod Pavlovca iz 4. veka p.n.e. |
Ništa čudno i neobično, reklo bi se.
Medjutim, naučnici su bili zapanjeni jednom činjenicom kada su uradili DNK analizu pronadjenih kostiju.
Nekima će izgledati neverovatna činjenica da ovaj DNK materijal se čak 80% poklapa sa DNK lokalnog srpskog stanovništva u Vranjskoj i Bujanovačkoj opštini, sa 10% arnautskog stanovništva i ostatak od 10% je nepoznato.
Naučnici su postali zbunjeni, pa su onda uporedili DNK materijal stanovništva sa Juga Srbije i stanovnišva Hercegovine, gde je takodje pronadjena isto poklapanje u DNK, oko 80%, što je indikovali zaključak da je reč o istom narodu. Radoznalost naučnika nije prestala, uzeli su i ispitali DNK materijala sa lokaliteta Lepenski Vir. Ljudski ostaci iz 6500 godine p.n.e, njihov DNK je identičan sa onim DNK kostiju iz Pavlovca.
A sada uzmite istoriju za osnovnu školu, ako ste zaboravili šta su nas učili kada su Sloveni došli na ove prostore.
Do sada nisam nasao nijedan naucni clanak o DNK analizi kostiju iz Pavlovca, Srba ili Albanaca sa juga Srbije, dok DNK analize sa Lepenskog Vira koliko znam, tek treba da budu objavljene. U ovoj vesti se ne kaze koji delovi DNK su navodno analizirani, pa je tesko porediti ih sa objavljenim rezultatima. Dosadasnja istrazivanja pokazuju da je paleolitsko stanovnistvo Evrope potisnuto u neolitu, bakarnom i bronzanom dobu talasima dosljaka sa Bliskog Istoka i ruskih stepa. Danasnji Evropljani su mesavina ovih grupa: na severu Evrope ima vise domoroca, a na jugu dosljaka. Za Juzne Slovene se moze reci da su povratnici na jug, jer su sa sobom na Balkan doneli vise staroevropske DNK, dok kod Albanaca i Grka ima vise bliskoistocne.
ОдговориИзбриши