Reklame


Dok su vatrogasci gasili vojni avion u plamenu, a lekari pokušavali da što pre transportuju teško povređenog pilota Gorana Savića, većina okupljenih Novopazovčana trčala je po bašti, snimajući telefonima i kamerama tragičnu nesreću. Nakon što je Vojna policija blokirala prilaz, za snimke i fotografije tražili su stotine evra.
Snimak koji je emitovala RTS posle nesreće u Novoj Pazovi
Radnici lokalne fabrike ispred koje je pre tri dana pao avion Vojske Srbije protivpožarnim aparatima gasili su plamenom zahvaćenu letelicu, pribojavajući se eksplozije, lekari Hitne pomoći činili su sve da pomognu teško povređenom pilotu Goranu Saviću, a istovremeno - okupljeni prolaznici i znatiželjnici u Ulici kralja Petra svojim mobilnim telefonima snimali su i fotografisali avion, vojni helikopter koji je došao po pilota, mesto nesreće...




Kad je nakon transporta povređenog majora Savića Vojna policija blokirala celu ulicu i zabranila prolaz novinarima i fotoreporterima do mesta nesreće, Novopazovčani su počeli da trguju svojim “ekskluzivnim materijalima”. Snimke i fotografije prodavali su kao na pijaci. Snimak aviona u dimu i transport pilota na VMA, koji je emitovao nacionalni javni servis, RTS je platio 25.000 dinara.

- Ako želite snimak, pozovite redakciju i recite da mi plate 500 evra. Imate na snimku sve, on je u punoj rezoluciji i možete dobro da ga iskoristite. Ako ne želite, javile su mi se neke druge televizije - rekao je autor snimka, cenjkajući se sa novinarom nacionalne televizije.

Cenu je, nakon ponude RTS-a, prepolovio.
Izgledalo je kao da su se meštani podelili - jedni su snimke nudili TV ekipama, a drugi fotografije štampanim medijima. Za fotografiju pilota kog Hitna pomoć podiže na nosila tražili su od 30 do 50 evra. Najjeftinija je bila fotografija aviona u dimu iza žičane ograde - 1.000 dinara, a taj “ekskluzivitet” je kupio beogradski internet portal.

To nije bio kraj - meštani Nove Pazove pokušali su da naplate i svedočenja o nesreći. Za priču o tome kako je izgledao avion u vazduhu ili na koji način se srušio “očevici” su tražili od 20 do 50 evra.

Ponašanje pojedinih meštana Nove Pazove sociolog Goran Kovačević ocenjuje kao sramotno.
- Ako neko juri za novinarima i nudi im eksplicitne scene nesreće, odnosno želi da zaradi na toj tragediji, moramo da se zapitamo u kakvoj sredini živimo. To znači da su poremećeni svi sistemi vrednosti, pa da neko, iako u teškoj materijalnoj situaciji, želi tako da zaradi. Izgleda da je reč humanost izgubila u Srbiji svaki smisao - ističe Kovačević.

Posao Savićevoj supruzi

Direktorat za civilno vazduhoplovstvo saopštio je da će zaposliti Savićevu suprugu Gordanu i omogućiti da ona i deca pokojnog majora imaju redovan izvor prihoda. Gordana na VMA radi kao medicinska sestra i na dan nesreće, kad su helikopterom dovezli njenog teško povređenog supruga, bila je u smeni.

0 коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.