Reklame


Optuženi Vojislav Šešelj izjavio je danas pred Haškim tribunalom da je 6. januara "umalo umro", optužujući obaveštajne službe Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Francuske da mu narušavaju zdravlje.
Vojislav Šešelj
"Šestog januara umalo nisam umro i to kažu svi lekari, i u bolnici u Lajdenu i iz hitne pomoći", rekao je lider Srpske radikalne stranke na raspravi o stanju u postupku, tvrdeći da "već najmanje šest godina njegovim zdravstvenim stanjem upravljaju američka, britanska i francuska obaveštajna služba".

"Te službe intenzivno rade da mi naruše zdravstveno stanje", kazao je Šešelj.


Nije pejsmejker već ICD

On je kao netačno odbacio da mu je 12. januara u bolnici u Lajdenu ugrađen "pejsmejker", objašnjavajući da mu je ugrađen unutrašnji defibrilator (ICD) čija je svrha da elektro-šokovima uspori srčani ritam, ukoliko bude prebrz. Kazao je da mu je 6. januara, kada mu je pozlilo, puls bio 240.

"To je brana od naprasne smrti", kazao je Šešelj o aparatu, naglašavajući da problem slabljenja njegovog srca time, međutim, nije rešen. "Moje srce i dalje slabi, imam i tahikardiju i aritmiju".

Dve ekipe hitne pomoći

Šešelj je ispričao da mu je 6. januara pozlilo tokom šetnje, između tri i četiri sata popodne, i da su ga stražari liftom ispratili do ćelije.

"Dok sam se presvlačio, izgubio sam svest, udario sam glavom u sto i pao, sav krvav. Posle 10 minuta, video me je stražar svog u krvi, koji je pozvao medicinsku sestru. Pokušala je da mi izmeri pritisak i puls mojim aparatom, ali nije mogla pošto aparat nije mogao da ih registruje. Pozvali su hitnu pomoć, koja je došla izuzetno brzo. Zatim je stigla i druga ekipa hitne pomoći", rekao je Šešelj.

On tvrdi da zatim duže od sat vremena nisu mogli da ga snesu niz stepenište, zbog čega su pozvani vatrogasci.
"Vatrogasci su presekli rešetke i izneli su me kroz prozor sa prvog sprata. To je trajalo sat i 14 minuta. S dvoja kola hitne pomoći i policije i uz četiri policajca na motociklima munjevito sam bio prebačen u bolnicu u Lajdenu. I to mi je verovatno spasilo život... privremeno", rekao je Šešelj.

"Radio talasima mogu da utiču na rad mog srca"

Napomenuo je da je "sve to vreme bio bez svesti i da su mu posle drugi pričali", a da se "probudio u devet sati uveče" u bolnici u Lajdenu, desetak kilometara od Haga. Na lečenje u toj bolnici, Šešelj, kako je rekao, nema primedbi.

"U Lajdenu su konstatovali da nema unutrašnjih uzroka za poremećaj rada mog srca. Ja sam ih pitao da li to znači da su uzroci spolja, a oni su odgovorili da ne mogu da spekulišu... To mogu biti sistematske stresne situacije koje se veštački proizvode od sekretarijata Tribunala i sudskog veća, a bilo ih je napretek u protekla dva meseca. Ili zapadne službe imaju tehnologiju kojom radio talasima mogu da utiču na rad mog srca... To je teoretski moguće", kazao je Šešelj.

Elektrošokovi

Odbacujući više puta kao "lažne" izjave predstavnice suda Nerme Jelačić o njegovom "stabilnom" stanju, Šešelj je tvrdio i da mu je, kada je vraćen iz bolnice u pritvor, dva puta "pozlilo" zbog čega je bio ponovo prebačen u Lajden.

Kazao je i da ga je danas pregledala lekarka iz lajdenske bolnice koja je utvrdila da jedna od elektroda na ICD aparatu ne radi i da će stoga morati da iduće nedelje bude podvrgnut "elektro-šokovima", kako bi elektroda proradila.

Šešelj je potvrdio i da će ubuduće dozvoljavati samo lekarima koje sam izabere da ga pregledaju, navodeći kao primer ruskog kardiologa Agejeva. On je najavio da će srpski lekari koji su ga nedavno pregledali uskoro objaviti svoje "veoma ozbiljne" nalaze.

Vikiliks

Kao dokaz za svoju tvrdnju da mu zdravlje ugrožavaju zapadne obaveštajne službe, Šešelj je, pozivajući se na "svog velikog prijatelja Vikiliksa", citirao da je u decembru 2006. savetnik francuskog predsednika za nacionalnu bezbednost, koga je imenovao kao Moris Gordo-Montanj, rekao američkim zvaničnicima u Jelisejskoj palati: "Moramo učiniti sve što možemo da sprečimo Šešelja da pobedi na izborima u Srbiji".

Šešelj je primetio da se to dogodilo nedelju dana pre nego što je on okončao gotovo jednomesečni štrajk glađu u pritvoru Haškog tribunala.
Pozivajući se i na jednu depešu ambasadora SAD u Hagu iz 2008, Šešelj je zaključio:
"Mračne sile zaverile su se protiv mene i zato je ovaj proces neregularan i predstavlja zloupotrebu postupka".

Antoaneti: Teorije zavere
Predsedavajući sudija Žan-Klod Antoneti rekao je Šešelju da je veće prvi put čulo detalje o njegovom zdravstvenom stanju, budući da je lider SRS zabranio njihovo
dostavljanje bilo kome.
"Pretresno veće je vrlo zabrinuto zbog vašeg zdravstvenog stanja i zbog toga je naložilo da vas pregleda ruski kardiolog", kazao je Antoneti, posle čega je Šešelj ponovio da to odbija.
Antoneti je Šešelju poručio i da pretresno veće ne meša u "svoje teorije zavere", na šta je optuženi uzvratio da sudija poznaje Morisa Gordo-Montanja i da su prijatelji.
"Dok je on bio savetnik za nacionalnu bezbednost, vi ste bili savetnik za pravna pitanja ratnog zločinca Žaka Širaka", rekao je optuženi sudiji.

Hladan vazduh
Na početku današnjeg zasedanja, članica pretresnog veća, italijanski sudija Flavija Latanci iznenada je rekla: "Više ne mogu sedeti u ovoj sudnici, jer mi pravo na glavu duva hladan vazduh, a ne mogu sebi dozvoliti da se razbolim."
Pošto je sudija Antoneti koleginicu uputio da sedne na drugu stolicu, Šešelj je kazao da i njemu "duva hladan vazduh u glavu" i da bi rado zamenio mesta s tužiocima "kojima je uvek najbolje".

Rasprava o stanju u postupku protiv Šešelja se nastavlja. Završne reči zakazane su za 5. mart.

Lider Srpske radikalne stranke optužen je za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1993.

0 коментара:

Постави коментар

Напомена: Само члан овог блога може да постави коментар.